SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

EMO Milano’da MAKTEK Avrasya 2016 tanıtıldı

MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nı tanıtmak için TİAD-MİB ve TÜYAP işbirliğiyle 8 Ekim 2015’te bir basın lansmanı gerçekleştirildi. Basın lansmanında MİB Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu konuşma yaparken; TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü de MAKTEK Avrasya Fuarı’na yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

MİB Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz, gerçekleştirdiği konuşmada MAKTEK Avrasya’nın Türkiye’nin üretim teknolojileri için dünyanın en önemli lider fuarlarından biri olduğundan söz etti. Makine İmalat Sanayisinin 2008 yılından bu yanan önemli gelişmeler kaydettiğini belirten Yılmaz, Makine imalatının ekonomik açıdan önemli hale geldiğini de vurguladı. Sevda Kayhan Yılmaz, “Gelişmiş ve azgelişmiş ülkeleri gözlemleme şansına erişen bir sivil toplum kuruluşu olarak, daha iyi bir yaşam standardı elde etmek için imalat sektörünü daha yüksek seviyelere taşımak ana hedefimizdir” sözlerini kaydetti. Konuşmasında takım tezgahlarının, üretim teknolojileri ve makine imalat sanayisinin belkemiği olduğunu ve takım tezgaları olmadan imalatın düşünülemeyeceğini belirten Yılmaz, “MAKTEK Avrasya,  sektörde Avrasya'nın seviyesini ve çevresindeki ülkelerin durumları gözlemlemek için en iyi yer olacaktır, Bu fuarda sektörü gözlemlemek, izlemek ve olanaklarını araştırmak; iş ortakları yaratmak, avantajları araştırmak mümkün olacaktır” diyerek MAKTEK Avrasya 2016 için çağrıda bulundu.

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, konuşmasında TİAD’ı ve faaliyetleri hakkında kısaca bilgiler verdikten sonra Türkiye’deki takım tezgahları sektörüne yönelik çarpıcı veriler paylaştı. Bu verilere göre: 2014 yılında Türkiye’de takım tezgahı kullanımı, yıllık 1,23 milyar dolardı. Kullanımda, 31,7 milyar dolarla Çin’in başta yer aldığı dünya sıralamasını Türkiye, 12’inci sıradan takip etti. Takım tezgahı üretiminde ise yine Çin, 23, 8 milyar dolarla ilk sıradadır. Türkiye ise 722 milyon dolarla 12’nci sıradadır. Dünyada Takım tezgahı sektörü ihracat sıralamasında ilk sırayı 8.98 milyar dolarla Almanya aldı. Türkiye ise 484 milyon dolar ile bu sıralamaya 15’inci sıradan dahil oldu. Takım tezgahı ithalatında 11,2 milyar dolarla başı Çin çekerken, Türkiye 989 milyon dolarla 8’inci sırada yer aldı.

Ülkemizin küresel pazarda ticaret yaptığı partnerleri hakkında bilgi veren Aydoğdu, “2014 yılı verilerine baktığımızda Türkiye’nin takım tezgahları sektöründe ithalat yaptığı ülkelerin başında Tayvan, Almanya, İtalya, Japonya ve Çin geliyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin başında Rusya gelmekte olup, sırasıyla Amerika, Almanya, Polonya ve Suudi Arabistan şeklinde devam etmektedir. 2016, dünyadaki gelişmelere bağlı olarak takım tezgahları sektöründe arz talep ilişkisinin artacağı bir yıl olacak. MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nın da yaşanacak büyümedeki payı oldukça büyüktür” diyerek MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nın sektöre ve Türkiye ekonomisine getireceği hareketlilikten söz etti.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, gerçekleştirdiği sunumda MAKTEK Avrasya Fuarı’nın nasıl oluştuğunu, 11-16 Ekim’de gerçekleşecek olan MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nda ziyaretçi ve katılımcıları hangi yeniliklerin beklediğini anlattı.

120 bin m2’lik kapasitesiyle 14 salon olarak gerçekleşecek olan fuarın katılımcı ve ziyaretçilere sağlayacağı avantajlardan bahseden Ersözlü, gelişen son teknolojiler, ürün ve hizmetlerin fuarda görülebileceğine, Türkiye Takım Tezgahları ve makineleri pazarından pay almak isteyen herkese çeşitli imkanlar sunacağına vurguda bulundu. MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı’nın konumu itibariyle hem Avrupalı sektör ilgilerinin hem de Ortadoğu, Afrika ve Kafkasyalı sanayicilerinin ilgi odağında olduğunu belirtti.

Basın lansmanı, konuşmacıların basın mensuplarına katılımları için teşekkürü akabinde gerçekleşen öğle yemeği ile son buldu.

FOTO GALERİ
PARTNERLERİMİZ

20 Ekim 2021 Çarşamba