SEKTÖRÜN GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİ

Konya Endüstri Zirvesi rüzgar gibi geçti

28 Nisan 2016 Perşembe günü saat 12.00’de Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Memiş Kütükçüoğlu, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı  Hakan Aydoğdu, MİB Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Özkayan, Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı  Erdoğan Duransoy ve çok sayıda davetli ve basın mensuplarının katıldığı bir törenle açılan fuar, 1 Mayıs 2016 Pazar günü sona erdi.  

TÜYAP Konya Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, 4 ayrı salonda 50 bin m2 kapalı sergileme alanında, 24 ülkeden 504 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleşen fuarda 1236 marka ve 1500’den fazla makine görücüye çıktı. Fuar, dört gün boyunca 40 ülke ve 57 ilden gelen 54 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı. Yurt içinden ülkemizin tüm bölgelerinden, yurt dışından ise farklı coğrafyaları kapsayan 40 ülkeden (İran, İtalya, İspanya, KKTC, İngiltere, Almanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fransa, Somali, Tunus, Fas, Cezayir, ABD, Irak, Çin, Hırvatistan, İsrail, İsviçre, Sırbistan, Karadağ, Ukrayna, Kosova, Bosna Hersek, Gürcistan, Mısır, Suudi Arabistan, Japonya, İsveç, Avusturya, Belçika, Kanada, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, Makedonya, Azerbaycan, Afganistan, Çek Cumhuriyeti) gelen on binleri Konya’da buluşturan Fuar, katılımcı firma standlarında gerçekleştirilen dünya ve ülke lansmanları ile önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Makine sektörünün dünyaya tanıtıldığı en önemli ve en verimli buluşma noktası oldu. 

 

500 firma, 1200 marka 

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, KTO-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki açılış töreninde, fuarda bu yıl yine Türkiye’nin en önemli üreticilerinin bir araya geldiğini söyledi. Endüstri zirvesinin, bu yıl MAKTEK yılı olmasına rağmen  herhangi bir düşüş yaşanmadan kuvvetli katılımla ziyarete açıldığını aktaran Ersözlü, 500’ün üzerinde firma, 1200’ün üzerinde markanın fuarda yerini aldığını dile getirdi. Ersözlü, şunları kaydetti: “Konya, tarım, değirmen makineleri imalatı, otomotiv yan sanayi, ayakkabı, ambalaj sektörü başta olmak üzere birçok alanda üretimde öncüdür. Fuara yurt içi ve yurt dışından önemli alıcılar bekliyoruz. 44 şehirden fuarımıza otobüs seferleri yapılacak. Geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışından 50 bin civarında ziyaretçiyi ağırlamıştık, bu yıl da yaklaşık 60 bin ziyaretçiyle fuarımızı kapatacağımızı düşünüyoruz. Fuarda, 10 bin dolardan milyon dolara kadar değişen aralıkta çok farklı makineler sergileniyor.”

5 bin m2’de 33 TİAD üye firması yer aldı

Fuarda TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu da bir konuşma gerçekleştirdi. Aydoğdu konuşmasında, üretim sanayisinin gelişmesine katkıda bulunan ihtisas fuarlarının desteklenmesi hususunda TİAD olarak pek çok çalışmaya imza atıldığını, bu çalışmaları gerçekleştirirken sektöre dünyadaki son teknolojileri göstererek sanayicilerin rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını ifade etti. 

Hakan Aydoğdu, Yaklaşık 15.000 metrekarelik alana sahip olan KONMAK Fuarı’nda, TİAD’ın 33 üyesi yaklaşık 5.000 metrekarelik alanda katılımcı olarak yer aldığının altını çizerken; merkezleri Konya’da bulunan üye sayısının 9 olduğunu belirterek, şehrin TİAD için önemine işaret etti. 

Hakan Aydoğdu, takım tezgahları sektörünün temel sorunlarının başında gelen kalifiye eleman eksikliğinin yanı sıra zamanında yaptırılmayan makine bakımlarının da sektörde kan kaybı yarattığına dikkat çekti ve şunları söyledi: 

“Sektörümüzün başlıca sorunları arasında ‘Planlı bakım yaptırılmaması’ önemli bir yer tutuyor. Çünkü zamanında yapılmayan bakımlar nedeniyle arızalanan makine oranı yüzde 70’tir. Zamanında ve planlı bakım yapılmayan makineler: İşgücü kaybı, hatalı parça üretimi, ayar sürelerinde artış, iş kazalarında artış, enerji sarfiyatında artış gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Sanayicilerimizi Planlı Bakım uygulamasına teşvik etmek ve planlı bakımla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.”

2015 yılında Türkiye’de satılan CNC kontrollü Takım Tezgahlarının yaklaşık yüzde 15’inin Konya’da kurulduğunu ve 2016’nın ilk üç ayında bu oranın aynı kaldığını belirten Hakan Aydoğdu “Bu oran, Konya’nın bir sanayi şehri olarak da önemli bir kullanıcı olduğunu göstermektedir” diyerek Konya’nın bir sanayi şehri olarak taşıdığı güçlü potansiyelle, TİAD’ın niçin bu fuarı desteklediği ve TİAD üyelerinin neden bu fuarda katılımcı olarak yer aldığı konusuna açıklık getirdi.

 

”Sektörümüze verilen destekler gözden geçirilmeli”

Fuarda konuşma gerçekleştiren Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan da dünya mal ticaretinde ikinci sırada bulunan sektörün gelişmiş ülkelerde en stratejik sektör olarak görüldüğünü ifade etti. Sektörün katma değeri yüksek ürünler üretmesi ve yeni teknolojilere açık bir yapısı olması nedeniyle stratejik sektör olmayı hak ettiğini belirten Özkayan, şöyle devam etti:

“Unutmayalım ki ülkemizin içinde bulunduğu orta gelir tuzağından çıkışın yolu, yüksek teknolojiye geçmekle olacaktır. Üreterek büyümek zorunda olan ülkemizin kendi makinesini, teknolojisini üretiyor olması, dışa bağımlılığı azaltacaktır. Makine sektörü 2015 yılı ihracatı 12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, ithalatı 25 milyar dolar olmuştur. 2023 hedeflerinde ihracatın payı 100 milyar dolar olarak öngörülmüştür. Bu hedefe ulaşmak için sektörümüze verilen desteklerin gözden geçirilmesi gerekmektedir.” Özkayan, 2014-2015 yıllarında Türkiye makine ihracatının yüzde 60’ından fazlasını birlik olarak gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. 

FOTO GALERİ
PARTNERLERİMİZ

20 Ekim 2021 Çarşamba